دارک مو چیست

دارک مو چیست و چه عوارضی دارد؟ تفاوت دارک مو با کراتینه

ارسال به دیگران:

داشتن موهای صاف و لخت همیشه آرزوی افرادی است که موهای مجعد دارند. این افراد همواره به دنبال روش‌های مختلفی برای صافی مو هستند. روش‌هایی مانند کراتینه مو، بوتاکس مو و موارد مشابه آن از روش‌های صافی و احیاست که این روزها رواج زیادی در بین خانم‌ها دارد. این قبیل روش‌ها در سالن‌های زیبایی انجام می‌شوند و باید هزینه‌های زیادی را متحمل شوید. اما روش‌هایی مانند دارک مو می‌تواند گزینه مناسبی برای جایگزینی روش‌های سالنی باشد.

در این مطلب به بررسی تکنیک دارک مو و بررسی تفاوت دارک مو با کراتینه می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

آموزش صافی مو
آموزش صافی مو دریافت مدرک فنی و حرفه ای
ثبت نام و مشاوره رایگان

دارک مو چیست؟

بسیاری از افراد برای صاف کردن موهای خود دست به دامن ابزار حرارتی مانند اتو مو یا روش‌هایی همچون براشینگ مو می‌شوند. آن‎‌ها خواسته یا ناخواسته باعث آسیب به موها و از بین رفتن سلامت آن‌ها می‌شوند. همچنین برای انجام چنین کاری باید زمان زیادی را صرف آن کنند. در چنین شرایطی استفاده از روش‌هایی که زمان زیادی از شما نگیرد و ماندگاری به نسبت بالاتری نیز داشته باشند بسیار مهم و ضروری است.

یکی از روش‌های صافی مو که ماندگاری بالایی نیز دارد، دارک مو است. البته نام این تکنیک از برندی آفریقایی به نام دارک اند لاولی (dark and lovely) گرفته شده است.
ماهیت دارک مو چیست؟

دارک مو محصولی است که در جهت صاف کردن انواع موهای طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول به حالت کرمی عرضه می‌شود. در واقع شما با استفاده از این ماده کرمی در منزل می‌توانید موهای خود را به راحتی صاف کنید. استفاده یکباره از این محصول سبب می‌شود تا به مدت ۶ ماه از موهای مجعد رها شوید.

طرز استفاده از دارک مو

و اما چگونه عمل می‌کند؟
ترکیبات این محصول به نحوی طراحی شده اند که در فضای خالی موها قرار گیرند و باعث تغییر حالت موها می‌شوند. در این شرایط موهای شما از حالت مجعد به حالتی صاف و لخت تغییر می‌کند.

به دلیل استفاده راحت این محصول در منزل و عدم نیاز به فردی دیگر برای انجام آن، افراد زیادی به آن جذب می‌شوند. شما می‌توانید به راحتی و در منزل از این ابزار برای ایجاد موهایی صاف و درخشان استفاده کنید.

مزایا دارک مو

این محصول دارای مزایای زیادی است که می‌تواند شما را از موهای فر و مجعد خلاص کند. در ادامه شما را با تعدادی از مزایای دارک مو آشنا می‌کنیم.

استفاده در منزل

انجام اکثر تکنیک‌های صافی مو نیازمند مراجعه شما به سالن‌های زیبایی است. در این حالت زمان زیادی از شما گرفته می‌شود و احتمالا باید تمامی کارهای روز مراجعه خود را کنسل کنید.

استفاده از دارک مو در منزل

استفاده از روشی که نیاز به مراجعه به سالن زیبایی ندارد، می‌تواند تا حد زیادی محبوب باشد. شما می‌توانید به راحتی در منزل این تکنیک را انجام دهید. فقط کافیست یک بسته از محصول را خریداری کنید.

عدم نیاز به مهارت

همچنین توجه داشته باشید که استفاده از این محصول نیاز به تخصص و مهارت خاصی ندارد. در واقع کافیست این محصول را برای خود خریداری کنید و وقتی را برای آن خالی کنید.

طریقه استفاده از آن به نحوی است که نیازمند داشتن تخصص و مهارت برای مصرف آن نیست. فقط باید آن را روی موهای خود قرار دهید و شانه کنید.

عدم نیاز به فرد دیگر

شاید برای شما جالب باشد که از روشی برای صافی موها استفاده کنید بی آن‌که از فردی کمک بگیرید. جالب است بدانید برای مصرف دارک مو نه تنها نیاز به مهارت و تخصص ندارید. بلکه به فرد دیگری نیز نیاز ندارید. به همین خاطر می‌توانید انجام آن را به تنهایی و با کمترین تجهیزات انجام دهید.

صافی مو بعد از دارک مو

ماندگاری قابل قبول

این روزها که روش‌های صافی دارای ماندگاری‌های چند ماهه هستند، استفاده از روشی که ماندگاری ۶ ماه به بالا دارد بسیار مطلوب است. ماندگاری دارک مو به دلیل نفوذ ترکیبات آن به بافت مو از ۶ ماه به بالاست. البته توجه داشته باشید که منظور از این مدت، حفظ ظاهر کلی در صافی مو است.

در واقع با رشد ریشه موها، مجددا موهای طبیعی خودتان را مشاهده می‌کنید. این در صورتی است که ساقه موهای شما به همان حالت صاف و لخت هستند. در صورتی که به خوبی از موهایتان نگهداری کنید و می‌توانید زمان ماندگاری آن را نیز طولانی‌تر درنظر بگیرید.

پروسه کوتاه

اکثر روش‌های صافی مو نیازمند صرف زمان طولانی در سالن‌های زیبایی است. اغلب اوقات زمانی حدود ۴ تا ۶ ساعت باید صرف انجام این روش‌ها کنید. این در حالی است که روشی مانند دارک، پروسه بسیار کوتاه‌تری نسبت به این زمان دارد. این روش نیازمند زمان تقریبی ۱۵ تا ۳۰ می‌باشد.

آموزش براشینگ مو
آموزش براشینگ مو دریافت مدرک فنی و حرفه ای
ثبت نام و مشاوره رایگان

نکات مهم قبل از استفاده از دارک مو

این تکنیک به عنوان روشی خانگی دارای نکاتی است که باید قبل از مصرف آن‌ها را رعایت کنید. در ادامه به تعدادی از این نکات مهم اشاره می‌کنیم.

تست حساسیت

به دلیل ترکیبات شیمیایی به کار رفته در این محصول بهتر است قبل از مصرف آن را تست کنید. برای این کار بهتر است قسمتی از موهای خود را به مواد آغشته کنید و تمامی عملیات مصرف را انجام دهید. بعد از شستشو مواد به مدت ۲۴ ساعت صبر کنید. اگر علایم حساسیت به ترکیبات را نداشتید، می‌توانید از این محصول استفاده نمایید.

استفاده از ابزار محافظت از پوست

به دلیل شیمیایی بودن مواد مصرف شده در این تکنیک بهتر است از ابزار ساده‌ای برای حفاظت از پوست استفاده کنید. قبل از شروع کار بهتر است نواحی اطراف ریشه مو مانند گوش و پیشانی را با وازلین چرب کنید. در این صورت از نفوذ شیمیایی به پوست جلوگیری می‌کنید.

گردن خود را با حوله یا پارچه‎‌های بلندی بپوشانید تا پوست آن دچار آسیب نشود.

شانه زدن راحت موها بعد از دارک مو

همچنین توجه داشته باشید که قبل از شروع کار حتما لباس کار مناسب بپوشید. زیرا ممکن است مواد با لباس شما برخورد داشته باشد و آن را از بین ببرد.

در نهایت برای حفاظت از دست‌های خود می‌توانید از دستکش‌های یکبار مصرف استفاده کنید.

اقدامات مراقبت از ریشه مو

در بسیاری از تکنیک‌های شیمیایی برای دریافت نتیجه بهتر باید قبل از شروع کار موهای خود را بشویید. اما در این تکنیک توصیه می‌کنیم موهای خود را یک روز قبل بشویید. در حقیقت این کار را برای حفاظت از پوست سر انجام می‌دهید. در واقع بهتر است در زمان استفاه از مواد شیمیایی، پوست سر شما مقداری چربی ترشح کرده باشد تا از ریشه موها محافظت کند.

همچنین برای مراقبت از مو و جلوگیری از آسیب به آن بهتر است از موادگذاری نیم سانتی‌متر مانده به ریشه مو صرف نظر کنید. با انجام این کار می‌توانید تا حد زیادی از عوارض دارک مو در امان باشید.

طرز استفاده از دارک مو تک مرحله‌ای

بعد از این که اقدامات اولیه در آماده‌سازی شرایط استفاده از دارک مو را انجام دادید نوبت به شروع کار می‌رسد. بهتر است برای کار با این مواد حتما از دستکش یکبار مصرف و لباس کار استفاده کنید.

مواد دارک مو

در روش‌هایی مانند ریباندینگ و پروتئین تراپی مو ابتدا اقدام به شستشوی موها می‌کنند. این کار برای تاثیر حداکثری مواد انجام می‌شود. اما توجه داشته باشید با توجه به ترکیبات دارک مو و انجام آن در منزل، بهتر است موهای خود را یک روز قبل از آن بشویید. در این صورت موهای شما اندکی چرب هستند و از بروز هر گونه حساسیت و آسیب به کف سر جلوگیری می‌شود.

مواد لازم برای دارک مو

کاسه پلاستیکی
شانه با دندانه درشت
صاف کننده دارک اند لاولی
دستکش
لباس کار
گیره پلاستیکی

آماده‌سازی مواد

برای آماده کردن مواد نیاز به هیچ ماده دیگری جز محصول مورد نظر ندارید.

اگر موهای بلندی دارید باید از تمام مواد استفاده کنید. در صورتی که موهای کوتاهی دارید، نصف مواد برای موهای شما کفایت می‌کند.

مواد را داخل کاسه پلاستیکی بریزید و با قلم یا چوب موجود در آن، مواد را با هم ترکیب کنید.این کار را تا جایی ادامه دهید که مخلوط یکدستی به دست آورید.

محصول دارک اند لاولی

مرحله اول

ابتدا لباس کار بپوشید. سعی کنید گردن خود را بپوشانید تا در معرض مواد شیمیایی قرار نگیرد. برای این کار می‌تونید از یک حوله یا پارچه‌ای بزرگ استفاده نمایید.

پوست اطراف ریشه مو و گوش‌های خود را با وازلین یا کرم چرب بپوشانید. این کار از برخورد مواد با پوست شما جلوگیری می‌کند.

مرحله دوم

موهای خود را به چند دسته تقسیم کنید. سعی کنید دسته بندی موها طوری باشد که بتوانید در حین کار به راحتی مواد را روی مو اعمال کنید. می‌توانید موهای خود را به وسیله گیره از هم جدا کنید.

مرحله سوم

مواد ترکیب شده را به وسیله قلم به موهای خود بمالید. همچنین برای سرعت بخشیدن به کار خود می‌توانید این کار را با دست انجام دهید. اما حتما از دستکش برای این کار استفاده کنید.
سعی کنید تمام موها را به مواد آغشته کنید. همچنین به موهای ریز نیز توجه کنید زیرا این تکنیک برای موهای ریز و کوتاه بسیار موثر واقع می‌شود.

موادگذاری دارک مو
موادگذاری دارک مو

مرحله چهارم

پس از آغشته شدن تمام موها به مواد، نوبت به صاف کردن موها می‌رسد. برای این کار از شانه پلاستیکی استفاده کنید. در این مرحله باید موهای خود را مرتبا شانه کنید تا حالت بگیرند. بهتر است از شانه‌ای با دندانه درشت استفاده کنید تا موهایتان آسیب نبیند. این کار را تا جایی انجام دهید تا تمام موها کاملا صاف و یکدست شوند.

مدت زمان استمرار این کار با توجه به سلامت موهایتان تعیین می‌شود. با این حال اگر موهای سالمی دارید باید این کار را ۱۰ تا ۱۵ دقیقه انجام دهید. اگر موهای شما فر نیست این کار را تا ۲۰ دقیقه نیز می‌توانید ادامه دهید. اما اگر موهای زبر و مجعدی دارید باید تا ۲۵ دقیقه موهای خود را به همراه مواد شانه کنید.

شانه زدن مواد دارک مو
شانه زدن مواد دارک مو

همچینن در ۵ دقیقه نهایی می‌توانید انگشت شست و اشاره خود را دور دسته‌های مو حلقه کنید و به پایین بکشید. با این کار مواد از موهای شما خارج شده و صافی آن را نهایی می‌کنید.

آبکشی موها

ابتدا موهای خود را آبکشی کنید. برای این کار بهتر است ابتدا از آب سرد استفاده کنید. توجه داشته باشید که برخورد ملایمی با موها داشته باشید و به هیچ وجه به داخل آن‌ها چنگ نزنید.

در نهایت با شامپو مخصوصی که داخل جعبه محصول قرار دارد تمامی مواد را از موهای خود پاک کنید. مطمئن شوید هیچ اثری از مواد روی موهای شما باقی نمانده است.

در این مرحله مراقب باشید شامپو به داخل چشم شما وارد نشود. در صورت بروز چنین شرایطی سریعا چشم را آبکشی کنید. در صورت بروز علایمی همچون سوزش، خارش و التهاب در چشم حتما به پزشک مراجعه نمایید.

آبکشی موها بعد از موادگذاری
آبکشی موها بعد از موادگذاری

مرحله نهایی

در نهایت باید موهای خود را با سرم تقویتی که در جعبه محصول قرار دارد ماساژ دهید. بعد از گذشت ۵ دقیقه موهای خود را کاملا آبکشی کنید. البته توجه داشته باشید که در این مرحله نباید از هیچ شامپویی استفاده کنید.

بعد از اتمام آبکشی، آب اضافی موها را با حوله بگیرید. برای خشک کردن مو از درجه متوسط سشوار استفاده کنید.

خشک کردن مو با سشوار
خشک کردن مو با سشوار

نکات مهم پس از استفاده از دارک مو

رعایت نکات مهم و نگهداری‌های بعد از تکنیک‌های مراقبت از مو بسیار مهم و اساسی است. به عنوان مثال ماندگاری اثرات ناشی از عملیات مربوط به صافی مو با مراقبت‌های بعد از ریباندینگ به طور چشمگیری افزایش می‌یابد. به همین خاطر رعایت نکات بعد از دارک مو نیز اهمیت می‌یابد. در ادامه می‌توانید تعدادی از این نکات را مطالعه کنید.

  • تا ۳ روز بعد از انجام این تکنیک موهای خود را با نشویید. این نکته در ارتباط با آبکشی بدون شامپو نیز صدق می‌کند.
  • هفته‌ای یکبار با موادی مشابه محصولی که در مرحله آخر استفاده کردید، موهای خود را تقویت کنید. این کار را در یک ماه نخست انجام دهید.
  • تا یک ماه از انجام هرگونه روغن تراپی مو خودداری کنید.
  • برای خشک کردن موهای باید از باد متوسط سشوار استفاده کنید.
  • برای شستشوی موها از شامپو بدون سولفات استفاده کنید. با این کار دوام صافی موها نیز افزایش می‌یابد.
  • بعد از شستشو موها و در هر بار حمام می‌توانید از انواع ماسک مو خانگی برای تقویت موها و جلوگیری از خشکی آن‌ها استفاده کنید.

دارک مو بهتر است یا کراتینه؟

مقایسه‌های زیادی در خصوص این دو تکنیک صورت می‌گیرد. ما نیز در ادامه به بررسی تفاوت دارک مو و کراتینه پرداخته‌ایم.

با وجود مواردی در تفاوت کراتینه احیا و کراتینه صافی هر دو این روش‌ها به عنوان تکنیک درمانی مو شناخته می‌شوند. به این ترتیب حتی مواد مورد استفاده در نوع صافی نیز تا حدودی به احیای موها اقدام می‌کنند. حتی با وجود موادی همچون فرمالدهید در ترکیبات این محصولات، شاهد آسیب‌های اساسی به مو نیستیم.

این در حالی است که در تکنیک دارک از مواد شیمیایی استفاده می‌شود که در نهایت موجب آسیب شدید به تارهای مو می‌شود. در واقع اصلی‌ترین مورد در فرق دارک مو و کراتینه در ترکیبات و آثار جبران‌ناپذیر آن است.
در حقیقت در جواب به این سوال که آیا دارک برای مو ضرر دارد؟ باید بگوییم که مواد استفاده شده در این تکنیک به عمق لایه‌های مو نفوذ کرده و در منافذ وجود در ساقه مو قرار می‌گیرد. در این حالت ممکن است تا حد زیادی پروتئین مو را از بین ببرد. این مورد را می‌توان یکی از عوارض دارک اند لاولی نام برد.

موهای صاف بلوند

مورد دیگر در رابطه با تفاوت کراتینه و دارک مو مربوط به موهای فرد است. در تکنیک کراتینه تفاوتی ندارد که موهای شما رنگ شده است یا خیر، در هر صورت می‌توانید از این تکنیک بدون هیچ محدودیتی استفاده کنید. اما در روش دارک محدودیت مصرف دارید. به این صورت که این مواد، تنها برای موهای طبیعی قابل استفاده می‌باشد.

سخن پایانی

دارک مو به عنوان روشی خانگی و بسیار موثر در صافی مو استفاده می‌شود. این روش نیز مانند تمامی تکنیک‌ها دارای طرفدارانی است. این شما هستید که باید با در نظر گرفتن مزایا و معایت دارک مو، تصمیم به انجام آن بگیرید.

توجه داشته باشید که برای انجام این تکنیک نیازی به مهارت خاصی ندارید و در کمترین زمان ممکن می‌توانید موهای خود را صاف و درخشنده کنید.
همچنین انجام این روش تنهای برای افرادی مفید است که موهای طبیعی دارند. استفاده از آن برای افرادی که موهای رنگ شده دارند توصیه نمی‌شود.

مهشید عزت پوری

آیاشما تا به حال از دارک مو برای صافی موها استفاده کرده‌اید؟ خوشحال میشیم تجربیاتتون رو با ما به اشتراک بذارید.

منبع: brasilybelleza

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
نظرات کاربران
اطلاع رسانی کن
guest
مثلا: نوشین جعفری
برای اطلاع رسانی های و تخفیف های رز سرخ
0 کامنت
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنت ها

  • تماس با ۰۲۱۸۸۰۴۷۱۶۲
  • اینستاگرام رز سرخ
  • ارسال پیام در واتسپ
  • مشاوره رایگان

تماس با رز سرخ

۰۲۱۸۸۰۴۷۱۶۲


یا، ما با شما تماس می گیریم: