واریاسیون چیست؟ آشنایی با انواع واریاسیون و روش استفاده از آنها

واریاسیون چیست؟ آشنایی با انواع واریاسیون و روش استفاده از آنها

ارسال به دیگران:

تغییر رنگ موها روشی است که برای تنوع بخشیدن به رنگ موهای طبیعی استفاده می‌شود. امروزه بسیاری از افراد برای تغییر رنگ موهای خود از روش های مختلف مانند آمبره و بالیاژ ‌استفاده می کنند. اما در این میان بسیاری اوقات رنگ موی مورد نظر شما با نتیجه کار هماهنگ نیست. به عنوان مثال برای تغییر رنگ موهای تیره به روشن باید از دکلره کردن مو استفاده کنید. اما از عوارض دکلره مو نباید غافل شد و همچنین ممکن است به جای بهره مندی از یک رنگ بلوند طبیعی، به تناژ نارنجی یا زرد برسید. بنابراین باید به نحوی این تناژهای ناخواسته را از میان ببرید. البته آب و هوا، نور آفتاب، کلر موجود در آب استخر یا آب شور دریا و حتی شستشوی بیش از اندازه موها هم در این مورد بی تاثیر نیستند. در این زمان استفاده از انواع واریاسیون کمک بسزایی در ایجاد رنگ موی مناسب و از بین بردن تناژهای ناخواسته خواهند بود. در ادامه این مطلب می‌گوییم که واریاسیون چیست و انواع آن کدامند.

آموزش رنگ مو
آموزش رنگ مو دریافت مدرک فنی و حرفه ای
ثبت نام و مشاوره رایگان

واریاسیون چیست؟

واریاسیون‌ها رنگ موهای خالصی هستند، که برای جلوه بخشیدن به رنگ یا از بین بردن تناژهای ناخواسته استفاده می‌شوند. اما پیش از هر چیز باید بفهمیم علت ایجاد تناژهای ناخواسته چیست. اگر به چرخه رنگ توجه کنید، به وضوح بسیاری از علت‌های ایجاد تناژهای ناخواسته را درک می‌کنید. در این چرخه، رنگ‌های متضاد مشخص هستند. به عنوان مثال رنگ‌های متضاد نارنجی متمایل به زرد، بنفش و آبی هستند. به همین دلیل یکی از راه های رفع تناژ زرد و نارنجی استفاده از تونر مو است که رنگ بنفش یا آبی دارد. همچنین واریاسیونها متضاد رنگ قرمز متمایل به نارنجی، آبی و سبز هستند. از آن‌جا که این رنگ‌ها متضاد یکدیگر هستند، می‌توانند یکدیگر را خنثی کنند. به بیان دیگر، رنگ‌های بنفش و آبی منجر به از بین رفتن تناژهای نارنجی زرد می‌شوند. همچنین رنگ‌های آبی و سبز منجر به از بین رفتن تناژهای قرمز می‌شوند.

واریاسیون چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

کاربرد واریاسیون‌ها چیست؟

 • انواع واریاسیون‌ها با رسوب رنگدانه‌ها به سطح موها منجر به تنظیم رنگ و هایلایت موها می‌شوند. اگرچه این محصولات رنگ مو را تقویت نمی‌کنند. اما در عوض تناژ موها را با رنگ پایه هماهنگ می‌کنند.
 • اگر از واریاسیون‌ها برای هماهنگ کردن رنگ مو استفاده می‌کنید باید با قوانین چرخه رنگ آشنا شوید. بنابراین اگر بخواهید رنگ‌های خاصی را در تناژ موهایتان هماهنگ کنید، می‌توانید از رنگ متضاد آن استفاده کنید.
 • از انواع واریاسیونها برای روشن کردن رنگ مو و همچنین چند رنگ کردن سایه موها هم استفاده می‌شود. همچنین اگر فقط می‌خواهید قسمتی از رنگ هایلایت‌ موهای خود را تغییر دهید، می‌توانید از این روش استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید با استفاده از یک رنگ خاکستری بنفش، زردی بیش از اندازه موها را به خاکستری متمایل کنید.
 • برای تغییر رنگ موهای تیره، به بیش از یک بار واریاسیون کردن مو نیاز دارید. زیرا با اولین استفاده رنگدانه‌ها نمی‌توانند به اندازه کافی روشن شوند.
 • معمولا از انواع واریاسیون‌ها پس از دکلره و هایلایت مو استفاده می‌شود. این مواد به نفوذ رنگ به بافت موها کمک می‌کند و ظاهر براقی به موهایتان می‌بخشد.

در انتها باید بدانید انتخاب رنگ مو و واریاسیون مناسب می‌تواند دشوار و چالش برانگیز باشد. بنابراین شاید بهتر باشد از یک متخصص حرفه‌ای رنگ مو کمک بخواهید. در غیر این صورت قبل از انتخاب بهتر است در مورد رنگ مورد نظر خود و نحوه ترکیب آن اطلاعات کافی داشته باشید.

همچنین، قبل از هرچیز باید بتوانید رنگ موی مناسب پوست خود را تشخیص دهید. سپس با توجه به آن رنگ واریاسیون مناسب را انتخاب کنید و به رنگ موی مورد نظر خود برسید.

انواع واریاسیون کدامند و چرا باید از آنها استفاده کنیم؟

واریاسیون ها انواع مختلفی دارند که می توان به واریاسیون سبز، زرد، آبی، قرمز، خاکستری و … اشاره کرد که هر کدام کاربردهای منحصر به فردی دارند. به عنوان مثال از واریاسیون سبز برای خنثی کردن رنگ قرمز به کار می رود. از نوع زرد آن برای ایجاد تناژ طلایی و از نوع نقره ای و خاکستری اغلب برای جلوگیری از زرد شدن موها و به اصطلاح خنثی کننده رنگ زرد استفاده می‌شود. ناگفته نماند که واریاسیون آبی مانع از نارنجی شدن موها می شود و رنگ قرمز آن برای تهیه رنگ های گرم مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع واریاسیون ها کدامند و دلیل استفاده از آنها چیست؟

نحوه انتخاب واریاسیون مناسب

واریاسیون مناسب رنگ‌های بلوند

موهای بلوند دارای رنگدانه‌های زرد و نارنجی هستند. بنابراین ممکن است دچار زردی و بوری بیش از اندازه شوند. زیرا دکلره با از بین بردن رنگ موی طبیعی، رنگدانه‌های زرد و نارنجی را نمایان می‌کند. در این صورت باید در چرخه رنگ به دنبال رنگ متضاد آن باشید. بنابراین اگر از انواع واریاسیونهای با پایه بنفش آبی یا خاکستری بنفش استفاده کنید، می‌توانید تناژ نارنجی را از بین ببرید. رنگ بنفش شامپوهای مخصوص موهای بلوند هم به همین دلیل است. شناخت و ترکیب درست رنگ مو برای واریاسیون مناسب رنگ بلوند حساسیت و دقت بیشتری می طلبد بنابراین برای رسیدن به رنگی مطلوب بهتر است از متخصص رنگ مو کمک بگیرید.

واریاسیون مناسب موهای بلوطی و قهوه‌ای

برای تغییر تناژ موهای بلوطی یا قهوه‌ای متمایل به قرمز، بهتر است از یک واریاسیون سبز برای خنثی کردن قرمزی موها استفاده کنید.

واریاسیون مناسب موهای تیره

برای کم رنگ کردن موهای تیره خود می‌توانید از واریاسیون بلوند خاکستری یا بلوند بژ استفاده کنید.

واریاسیون مناسب برای رنگ موهای پررنگ

رنگ‌های جسورانه و بیش از اندازه پر رنگ را می‌توان با واریاسیون آبی خنثی کرد.

انواع واریاسیون با رنگ بلوند، آبی و بنفش

واریاسیون زرد

واریاسیون زرد به رنگ زمینه موهایتان تناژ طلایی اضافه می‌کند و قابلیت ترکیب با هر نوع رنگی را دارد.

واریاسیون نقره‌ای

واریاسیون نقره‌ای رنگ موهایتان را براق می‌کند. همچنین تناژ نقره‌ای متضاد زردی است. بنابراین زردی بیش از اندازه موها را هم از بین می‌برد.

واریاسیون دودی

واریاسیون دودی هم مانند نقره‌ای ضد زردی است. بنابراین برای از بین بردن زردی موها موثر واقع می‌شود.

واریاسیون آبی

رنگ آبی در چرخه رنگ متضاد نارنجی است. بنابراین اگر تناژ موهایتان ناخواسته به نارنجی می‌زند، می‌توانید از واریاسیون آبی برای خنثی کردن آن استفاده کنید.

واریاسیون بنفش چیست؟

واریاسیون بنفش در ترکیب با تناژهای قرمز، غلظت بیشتری به زمینه رنگی آن‌ها می‌بخشد و مانند رنگ آبی، برای از بین بردن زمینه نارنجی مو هم استفاده می‌شود.

واریاسیون رنگ بلوند

واریاسیون قرمز

واریاسیون قرمز برای ترکیب با رنگ‌های گرم‌ مناسب‌تر است. بنابراین بهتر است از این رنگ در ترکیب با رنگ‌های خاکستری، زیتونی و دودی استفاده نکنید.

آموزش براشینگ مو
آموزش براشینگ مو دریافت مدرک فنی و حرفه ای
ثبت نام و مشاوره رایگان

نحوه استفاده از انواع واریاسیون‌ها

اکنون که با انواع واریاسیونها و رنگ‌ها آشنا شدید، تنظیم رنگ موهایتان به راحتی میسر است. در ادامه این مطلب به نحوه استفاده از این رنگ موها می پردازیم.

۱. واریاسیون مناسب را با رنگ یا رنگساژ مناسب به نسبت یک به دو مخلوط کنید.

۲. بگذارید واریاسیون به مدت ۴۵ دقیقه روی موهایتان باقی بماند. سپس آن را به خوبی بشویید و با استفاده از یک مرطوب کننده مناسب آبرسانی کنید.

۳. فراموش نکنید موهای رنگ شده به مرور زمان جلوه و درخشندگی خود را از دست می‌دهند و کمرنگ می‌شوند. در این صورت دکلره‌های مو خودنمایی می‌کنند. بنابراین بهتر است هر ۶ تا ۸ هفته یک بار از واریاسیون مناسب استفاده کنید. به این ترتیب همیشه از رنگ مویی براق و زیبا برخوردار خواهید بود.

نحوه استفاده از واریاسیون ها برای از بین بردن رنگ قرمز و سایر رنگ ها

همچنین، برای استفاده از واریاسیونها باید قانون R12  را رعایت کنید. این قانون شامل نوع و مقدار واریاسیون مورد نیاز شما می باشد. برای این که با این قانون آشنا شوید به مثال زیر توجه کنید. اگر قصد دارید از رنگ شماره ۷ استفاده کنید باید ۷ را از ۱۲ کم کنید که عدد حاصل ۵ می شود. این عدد میزان واریاسیون مصرفی را نشان می دهد. یعنی شما باید ۵ سانتی متر از واریاسیون مورد نظر خود را با رنگ موی شماره ۷ ترکیب کنید.

نکات مهم در مورد واریاسیون ها

همان طور که گفته شد واریاسیون ها مکمل رنگ های مصرفی می باشند. نکات مهمی در مورد انواع این محصولات وجود دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • یکی از نکاتی که باید در مورد واریاسیون های سبز مد نظر قرار دهید، عدم ترکیب آن با واریاسیون های قرمز است. زیرا این کار باعث خنثی شدن رنگ قرم می شود.
 • واریاسیونهای زرد را می توان با تمام رنگ ها ترکیب کرد. ترکیب این رنگ با انواع رنگ ها بلامانع می باشد. اما در مقدار مصرف آن ها دقت کنید. زیرا واریاسیونهای زرد تناژ طلایی در موهای رنگ شده ایجاد می کنند.
 • واریاسیونهای نقره ای مانع از زردی مو شده و براقیت موها را دوچندان می کنند.
 • واریاسیون آبی را با نارنجی ترکیب نکنید. زیرا آبی رنگ نارنجی را خنثی می کند.
کاربرد واریاسیون چیست

استفاده از واریاسیون و رنگ های گرم و سرد

عده ای بر این باور می باشند که استفاده از واریاسیون کار نسبتا دشواری است. اما در واقع اینطور نیست و تنها کافی است یکسری نکات را رعایت کنید.

به طور کلی، رنگ ها در دو دسته گرم و سرد قرار می گیرند که نوع و اندازه واریاسیون های مصرفی در گرم یا سرد بودن رنگ ها بسیار موثر است. برای شناسایی بهتر رنگ های گرم و سرد بهتر است به حالت رنگ ها توجه کنید.

به عنوان مثال رنگ هایی که حالت آن ها مات است، به عنوان رنگ های سرد شناخته می شود. از این نوع رنگ ها می توان به رنگ های زیتونی از سری M، رنگ های دودی و یا خاکستری از سری A و همچنین رنگ های دودی از سری C اشاره کرد. اما رنگ های شفاف به عنوان رنگ های گرم شناخته می شوند که می توان به رنگ های قهوه ای با تناژ قرمز از سری K، رنگ شرابی از سری R، رنگ های فندقی و یا مسی و همچنین رنگ های طبیعی از سری N اشاره کرد.

استفاده از واریاسیون برای موهای رنگ شده

اگر موهای خود را رنگ کرده اید و اکنون کمی کدر و بدرنگ شده است یا قصد دارید رنگ موهای خود را تغییر دهید، تنها کافی است مقداری از رنگ مورد نظر را با دو بند انگشت از واریاسیون مورد نظر ترکیب کنید، سپس ۳ قاشق غذاخوری اکسیدان و چند قطره شامپو به آن اضافه کنید. در نهایت ترکیب حاصل را به مدت ۲۰ دقیقه روی موهای خیس قرار دهید و بعد از آن آبکشی کنید.

در این مقاله متوجه شدید که واریاسیون چیست و انواع آن را نیز شناختید. امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید.

زهرا رمضانی

آیا شما تا به حال از رنگساژ مو در منزل استفاده کرده اید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: stylecraze

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
نظرات کاربران
اطلاع رسانی کن
guest
مثلا: نوشین جعفری
مثلا: me@example.com
برای اطلاع رسانی های و تخفیف های رز سرخ
0 کامنت
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنت ها

 • تماس با ۰۲۱۸۸۰۴۷۱۶۲
 • اینستاگرام رز سرخ
 • ارسال پیام در واتسپ
 • مشاوره رایگان

تماس با رز سرخ

۰۲۱۸۸۰۴۷۱۶۲


یا، ما با شما تماس می گیریم: