شامپو خشک

شامپو خشک چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

ارسال به دیگران:

شاید تا به حال نام شامپو خشک را شنیده باشید اما ندانید که چیست و چه کاربردی دارد. شامپوی خشک، محصولی است که می‌توان بدون رفتن به حمام، از آن برای از بین بردن چربی و آلودگی موها استفاده کرد. این محصول، برای افرادی که بیمار هستند و یا مشغله زیادی دارند و نمی‌توانند هر روز به حمام بروند بسیار مناسب است. اما نباید آن را به طور دائم مصرف کرد؛ زیرا به موها آسیب زیادی می‌زند. ما در این مقاله به طور مفصل این شامپو را با تمام مزایا، معایب و کاربرد آن معرفی خواهیم کرد.  

آموزش صافی و احیای مو
آموزش صافی و احیای مو دریافت مدرک فنی و حرفه ای
ثبت نام و مشاوره رایگان

شامپو خشک چیست و چگونه عمل می‌کند؟

شامپوی خشک (Dry shampoo) محصولی است که بدون نیاز به شست و شو چربی و آلودگی موها را از بین می‌برد. این محصول با ترکیب برنج و نشاسته ساخته شده است و یک شامپوی واقعی نیست. در واقع موها را تمیز نمی‌کند؛ بلکه فقط ظاهر موها را به نحوی نشان می‌دهد که گویا تمیز شده است. این محصول به صورت پودر و اسپری در بازار وجود دارد و برای تمامی موها مناسب است.

پوست سر دارای فولیکول‌های مو است که باعث ایجاد سبوم می‌شوند. سبوم چربی طبیعی پوست سر است که با گذشت زمان و تعریق موها را بیش از حد چرب می‌کند. زمانی که این شامپو بر روی موها قرار می‌گیرد، چربی و آلودگی را جذب خود کرده و ظاهر موها را تمیز می‌کند.

ویژگی‌ها و فواید استفاده کردن از شامپو خشک

استفاده کردن از Dry shampoo، دارای فواید و مزایای زیادی است که برخی از آن‌ها شامل موارد زیر می‌باشند:

۱. حفظ رطوبت موها

استفاده از شامپوهای معمولی به صورت مداوم و مکرر باعث کاهش رطوبت و چربی طبیعی مو می شود. این اتفاق به موها آسیب می رساند و باعث خشک و شکننده شدن آن ها می شود. بنابراین، برای جلوگیری از این مشکل می‌توانید از شامپوی خشک استفاده کنید. این شامپو نه تنها رطوبت موها را از بین نمی‌برد، بلکه مدت زمان زیادی این رطوبت را حفظ می‌کند. در واقع، حفظ رطوبت موها یکی از بارزترین ویژگی‌های Dry shampoo است.

مزایای شامپو خشک

۲. حفظ رنگ موها

حفظ و ماندگاری رنگ موها برای همه افراد، به ویژه بانوانی که تازه موهایشان را رنگ کرده‌اند، یک دغدغه همیشگی است. این افراد می‌توانند برای حفظ رنگ موهایشان این شامپو را مصرف کنند. به طور قطع می‌توان گفت یکی از فواید و ویژگی‌های استفاده از Dry shampoo، حفظ رنگ موهاست. در واقع این محصول علاوه بر رطوبت، رنگ موها را مدت زمان بیشتری حفظ می‌کند.

۳. از بین بردن بوی بد موها

زمانی که به هر دلیلی نتوانید به حمام بروید، موهایتان علاوه بر چرب شدن، بوی بدی به خود می گیرد. در این شرایط می توانید از شامپو خشک استفاده کنید و از شر بوی بد موهایتان خلاص شوید. در واقع این شامپو، علاوه بر چربی موها، بوی بد موها را نیز از بین برده و آن‌ها را خوش بو می‌کند.  

۴. صرفه جویی در زمان

گاهی اوقات برای رفتن به یک قرار کاری و یا یک میهمانی عجله دارید. در چنین شرایطی اگر بخواهید که سریع آماده شوید و فرصت حمام رفتن ندارید،‌ می‌توانید برای صرفه جویی در وقت و رسیدن به سایر کارهای خود، از شامپوی خشک استفاده کنید. این محصول، در مدت زمان کوتاهی موهای شما را تمیز و خوش بو می‌کند.

عوارض شامپو خشک چیست؟

مانند همه محصولات بهداشتی، این محصول نیز علاوه بر فواید، معایبی نیز دارد که در ادامه به برخی از مهم ترین آن ها اشاره کرده ایم:

عوارض شامپو خشک

۱. خشک و شکننده شدن موها

یکی از شایع ترین عوارض استفاده از Dry shampoo، خشک و شکننده شدن موهاست. در واقع زمانی که این شامپو آلودگی موها را جذب می‌کند، چربی‌های مفید آن‌ها را نیز جذب می‌کند. این فرایند باعث می‌شود موها خشک شده و با کوچیک ترین اتفاق بشکنند. بنابراین، بهتر است که از این شامپو به طور مکرر استفاده نکنید.

۲. بروز جوش بر روی پوست سر

افرادی که علاقه زیادی به استفاده مکرر از این شامپو دارند، به مرور زمان جوش‌ها و کیست‌های آزار دهنده‌ای را بر روی پوست سر خود مشاهده می‌کنند. این جوش‌ها و کیست‌ها به دلیل تجمع گرد و غبار بر روی پوست سر به وجود می‌آیند. در واقع این جوش‌ها ابتدا سطحی بوده و به مرور زمان تبدیل به زخم می‌شوند که در این مرحله به فولیکول‌های مو آسیب رسانده و مانع رشد مجدد موها می‌شوند. در این صورت، باید شامپوهای ضد شوره و یا شامپوهای حاوی سالیسیک اسید را جایگزین شامپوهای خشک کنید.

۳. به وجود آمدن عارضه درماتیت سبورئیک

علاوه بر جوش‌ها و کیست‌های آزار دهنده، مصرف مکرر این شامپو عارضه دیگری به نام درماتیت سبورئیک را نیز به وجود می‌آورد. این عارضه به شکل زخم‌های قرمز، پوسته شده، شوره و غیره بر روی پوست سر قابل مشاهده‌اند. در صورتی که این عارضه درمان نشود و یا مصرف این شامپو متوقف نشود، بستر رشد باکتری‌ها و قارچ‌های دیگر نیز فراهم خواهد شد. بنابراین، افرادی که با این مشکل مواجه می‌شوند باید مصرف این محصول را متوقف کرده و این عارضه را هر چه سریع‌تر درمان کنند.

معایب شامپوی خشک

۴. ریزش مو

ریزش مو یکی از مشکلاتی است که اغلب افراد در زمان استفاده از این شامپو، با آن مواجه می‌شوند. زمانی که شما از این شامپو استفاده می‌کنید، فولیکول‌های مو ضعیف شده و نمی‌توانند مجددا رشد کند. زمانی که این فولیکول‌ها آسیب ببینند، موها دچار ریزش می‌شوند. بنابراین، می‌توان گفت یکی از معایب اصلی استفاده از این محصول ریزش مو می‌باشد. برای جلوگیری از این مشکل توصیه می شود که به مصرف این نوع شامپو را بسیار کاهش داده و فقط در مواقع ضروری از آن استفاده کنید.

طریقه استفاده از شامپو خشک

استفاده از شامپوی خشک، نسبت به شامپوی معمولی راحت‌تر است. مصرف اسپری این محصول دارای مراحلی است که شامل موارد زیر می‌باشند:

مرحله ۱

در ابتدا، باید موهای خود را به چند دسته تقسیم کنید. سپس، اسپری را به خوبی تکان داده و آن را در فاصله ۲۰ الی ۲۵ سانتی متری مو قرار دهید. پس از آن، به آرامی اسپری را به ساقه موها زده و آن را ماساژ دهید.

مرحله ۲

پس از ساقه موها، باید این شامپو را به ریشه موها نیز بزنید و به آرامی ماساژ دهید.

استفاده از اسپری شامپو خشک

مرحله ۳

در انتها باید با کمک یک شانه، اسپری را به طور یکسان به تمامی قسمت‌های مو پخش کرده و موها را به کمک سشوار و یا حوله خشک کنید.

تاثیر dry shampoo بر روی انواع موها

ممکن است که نام این شامپو، باعث شود فکر کنید که این محصول فقط مخصوص موهای خشک است. اما این تصور غلط است. زیرا Dry shampoo برای تمامی موها مناسب می‌باشد، اما میزان تاثیر گذاری آن متفاوت است.

آموزش شینیون عروس
آموزش شینیون عروس دریافت مدرک فنی و حرفه ای
ثبت نام و مشاوره رایگان

تاثیر dry shampoo بر روی موهای طبیعی و خشک

افرادی که موهای خشکی دارند، این شامپو برایشان بسیار مناسب است؛ زیرا تاثیر این محصول بر روی موهای خشک خارق العاده می‌باشد. باید در هنگام خرید به نوع رنگ این شامپو دقت کنید. در واقع اگر موهای شما قهوه ای و یا مشکی است، باید شامپوی خشک مخصوص موهای تیره را تهیه کنید.

تاثیر شامپوی خشک بر روی موهای چرب

همان طور که بیان شد بر خلاف تصورات، این شامپو برای همه موها مناسب است. در واقع این محصول، برای افرادی که به طور طبیعی موهای چربی دارند، نسبت به سایر افراد، مناسب‌تر است. زیرا این افراد به دلیل چرب بودن موهایشان، همواره باید به حمام بروند که در این صورت با مشکلات زیادی رو به رو می‌شوند. به همین خاطر، آن‌ها می‌توانند این محصول را استفاده کنند تا چربی موهایشان کمتر شود.

کاربرد شامپوی خشک

بهترین برندهای شامپوی خشک

افرادی که قصد دارند این محصول را مصرف کنند، بهتر است که بهترین برند آن را تهیه نمایند. برخی از بهترین برندهای این شامپو، شامل موارد زیر می‌باشند:

 شامپو خشک نیوا مدل Fresh Revive برای موهای تیره

شامپو خشک نیوا، یکی از برندهای آلمانی است که محبوبیت زیادی دارد. شامپوی خشک این برند زمانی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، فورا چربی و آلودگی‌ها را به خود جذب کرده و موها را تمیز، براق و نرم می‌کند. افرادی که موهای تیره‌ای دارند، باید در هنگام خرید بسیار دقت کرده و اسپری این برند را با نام سه در یک و رنگ آبی تهیه نمایند.

 برند نیوآ مدل Fresh Revive برای تناژ موی متوسط

علاوه بر رنگ آبی، برند نیوا با رنگ صورتی نیز در بازار موجود می‌باشد. رنگ صورتی این محصول، برای افرادی که موهایشان تناژ رنگی متوسطی (نه خیلی تیره و نه خیلی روشن) دارد، مناسب است. این اسپری، علاوه بر چربی و آلودگی موها، بوی بد آن‌ها را نیز از بین برده و موها را خوش بو می‌کند. همچنین، اسپری این برند با رنگ صورتی بافت و حجم موها را نیز افزایش می‌دهد.

شامپو خشک نیوآ

برند کلوران (Klorane)

این برند دارای جوایز متعددی است؛ زیرا، ویژگی‌هایی دارد که آن را نسبت به سایر برند‌ها متمایز کرده است. برخی از برترین این ویژگی‌ها، شامل موارد زیر می‌باشند:

 • حاوی پودر جاذب چربی (نشاسته و سیلیکا)
 • افزایش حجم مو
 • حاوی گوگرد با تاثیر آنتی باکتریال و ضد قارچ
 • افزایش ماندگاری حالت مو بعد از براشینگ، بدون نیاز به آبکشی
 • حاوی ویتامین A ، B و C موثر در رشد مو و ضد ریزش مو
 • حاوی عصاره ریشه گزنه غنی از ترکیب اِسکوپولِتین (مهار کننده آنزیم ۵-آلفا ردوکتاز)

برند نیرول

شامپوی خشک برند نیرول، محصولی است که در کشور اسپانیا ساخته شده است. این محصول برای همه موها مناسب است و همه افراد چه مرد و چه زن، می‌توانند آن را تهیه نموده و استفاده کنند.

برند آون (AVON dry shampoo)

این محصول در کشور آلمان ساخته و تولید شده است و در کشور ایران نیز مورد تایید سازمان غذا و دارو می‌باشد. این اسپری علاوه بر تمیز کردن موها، آن‌ها را خوش بو نیز می‌کند. 

برند گات تو بی (got2b dry shampoo)

برند گات تو بی در کشور ترکیه تولید و ساخته شده است و همانند برند آون، در کشور ایران نیز مورد تایید سازمان غذا و دارو می‌باشد. این برند خیلی سریع چربی‌ موها را از بین می‌برد که به همین دلیل، طرفداران زیادی دارد.

اسپری شامپو خشک گارنیه

برند گارنیه

برند گارنیه دارای فرمول خارق العاده‌ای است و زمانی که افراد آن را مورد استفاده قرار می‌دهند، درون موها نفوذ می‌کند. پس از نفوذ در داخل موها، چربی آن‌ها را به خود جذب کرده و با این کار موها را زیباتر، تمیزتر و درخشان‌تر می‌کند.

برند امیکا (Amika)

این اسپری به افزایش حجم موها کمک زیادی می‌کند. علاوه بر این، موها را در مدت زمان کوتاهی تمیز و خوش بو می‌کند.

برند اوریفلیم (Oriflame)

این برند در کشور سوئد و با محصولات گیاهی ساخته شده است. این اسپری برای افراد بالای ۱۲ سال مناسب بوده و موها را فورا تمیز می‌کند.

برند لیوینگ پروف (Living proof)

افرادی که به باشگاه می‌روند و ورزش می‌کنند، موهای چربی دارند. این برند برای این افراد بسیار مناسب است؛ زیرا، این اسپری در مدت زمان کمی موهای آن‌ها را تمیز و خوش بو می‌کند.

شامپو خشک باتیست (Batiste)

شامپو خشک باتیست علاوه بر تمیز کردن موها، آن‌ها را مرطوب می‌کند و قیمت مناسب و مقرون به صرفه‌ای دارد. این اسپری توسط کشور انگلیس ساخته شده و بدون سولفات می‌باشد. افرادی که از کراتینه مو استفاده کرده‌اند نیز می‌توانند این محصول را مصرف کنند.

کاربرد شامپو خشک در شینیون

کاربرد شامپو خشک در شینیون مو چیست؟

کاربرد شامپو خشک در شینیون بسیار زیاد است، تا جایی که امروزه در سالن‌های آرایشی، اغلب از این محصول برای حفظ حالت موها برای انواع شینیون مو استفاده می‌کنند. در واقع آرایشگران، برای افزایش ماندگاری حالت مو به ویژه در شینیون، تمیز شدن، صاف شدن و براق شدن موها از این محصول شگفت انگیر استفاده می کنند.

چند نکته مهم برای استفاده از شامپو خشک

اگر قصد دارید از شامپو خشک استفاده کنید، ضروری است که نکاتی را درباره استفاده صحیح و اصولی در این محصول بدانید. برخی از این نکات مهم شامل موارد زیر می‌باشند:

 • نباید بلافاصله بعد از اسپری کردن این محصول آن را ماساژ دهید. در واقع باید چند دقیقه به آن فرصت دهید تا چربی مو را جذب کرده و سپس ماساژ را شروع کنید.
 • باید در هنگام استفاده از این اسپری، حتما فاصله ۲۰ الی ۲۵ سانتی را رعایت کرده و هرگز آن را نزدیک سر خود اسپری نکنید.
 • اسپری را به طور یکنواخت در تمامی نواحی مو پخش کنید.
 • به طور مکرر و بیش از حد، این محصول را مصرف نکنید.
 • پیش از استفاده باید از خشک بودن موهایشان مطمئن شوید و هرگز این محصول را بر روی موهای خیس نزنید.

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی داشتیم تا شما را به طور مفصل با این محصول بهداشتی آشنا کنیم. به یاد داشته باشید که استفاده Dry shampoo به طور متعادل، هیچ مشکلی را  به وجود نمی‌آورد. در واقع، مصرف بیش از حد و مکرر، باعث بروز مشکلات و معایب ذکر شده می‌شود. سعی کنید برای تهیه این محصول به سراغ بهترین برندها رفته و آن‌ها را تهیه نمایید. همچنین، سعی کنید که این شامپو را به طور دائمی جایگزین شامپوهای معمولی نکنید. اگر سوال دیگری در این زمینه دارید، می‌توانید کامنت بگذارید تا همکاران ما در اسرع وقت آن را پاسخ دهند.

نرگس شریفی

آیا این مطلب برایتان مفید بود؟ با ارائه نظرات و پیشنهادات سازنده خود می توانید ما را در بهبود کیفیت مقاله ها یاری کنید.

منبع: healthline

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 10 میانگین: 4]
نظرات کاربران
اطلاع رسانی کن
guest
مثلا: نوشین جعفری
مثلا: me@example.com
برای اطلاع رسانی های و تخفیف های رز سرخ
0 کامنت
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنت ها

 • تماس با ۰۲۱۸۸۰۴۷۱۶۲
 • اینستاگرام رز سرخ
 • ارسال پیام در واتسپ
 • مشاوره رایگان

تماس با رز سرخ

۰۲۱۸۸۰۴۷۱۶۲


یا، ما با شما تماس می گیریم: