مراقبتهای بعد از تاتو بدن

مراقبت بعد از تاتو بدن چیست و چگونه باید انجام شود؟

ارسال به دیگران:

مراقبت بعد از تاتو یکی از مراحل بسیار مهم و حساس تاتو بدن است. شاید شما بهترین تاتوکار را انتخاب کنید و از بهترین دستگاه تاتو و مواد نیز استفاده کنید، اما اگر دستورالعمل های مراقبتی بعد از تتو را رعایت نکنید، ممکن است مشکلات مختلفی برای شما ایجاد شود.

همچنین، علاوه بر مراقبت های بعدی، دستورالعمل هایی برای قبل و زمان انجام آن وجود دارد که انجام دادن آن ها برای راحتی شما و دستیابی به نتیجه بهتر ضروری است. ما در این مقاله تمام اصول مراقبتی لازم برای قبل و بعد از تتو بدن را برای شما توضیح می دهیم تا بتوانید طرح خود را در بهترین حالت مانند روز اول حفظ کنید.

آموزش تاتو بدن
آموزش تاتو بدن دریافت مدرک فنی و حرفه ای
ثبت نام و مشاوره رایگان

مراقبت های بعد از تاتو بدن

پس از اتمام مراحل تاتو بدن و صورت، قبل از انجام هرکاری، ابتدا مقداری آنتی بیوتیک روی آن بزنید و حتما روی آن را بپوشانید تا از میکروب‌ها و آلودگی‌ها در امان باشد. دلیل دیگر این کار جلوگیری از برخورد زخم‌ها با لباس و تحریک شدن آن‌ها است.

پس از گذشت چند ساعت پوشش و یا پانسمان محل تتو را بردارید تا در هوای آزاد قرار بگیرد و زخم‌های آن با سرعت بیشتری خوب شود. پس از گذشت یک الی دو روز می‌توانید محل تتو را با کمی آب و صابون بشویید. سپس مقدار کمی مرطوب کننده بدون عطر و بدون الکل را روی محل خالکوبی بزنید. با رعایت کردن این راهکارهای مراقبتی وقت، هزینه، پول و حتی دردی که برای انجام تتو میکشید هدر نمی‌رود.

مراقبتهای بعد از تاتوی بدن

روز اول

مراقبت بعد از تاتو در روز اول از لحظه پایان کار تاتوکار شروع می شود. به این معنی که باید بلافاصله روی زخم های خود را بپوشانید. بسته به اندازه و عمق طرحی که زده اید، حدود ۱ تا ۲ ساعت بعد می توانید پوشش روی تتوی خود را بردارید.

پس از جدا کردن پوشش، احتمالا متوجه ترشحاتی می‌شوید که از محل زخم خارج می‌شود. این ترشحات حاوی خون و مقداری جوهر اضافی است و کاملا طبیعی است. پوست شما نیز قرمز و زخم خواهد شد که در صورت لمس ممکن است کمی گرم باشد.

چند روز اول بعد از تتو باید محل زخم خود را چرب نگه دارید. برای این کار می‌توانید از پمادهایی مثل A و AD استفاده کنید. دقت کنید که دائما باید زخم خود را با این پمادها چرب کنید تا خشک نشود.

مراقبت پس از تاتو بدن

روز دوم و سوم

از روز دوم می توانید محل تاتوی خود را بشویید و پس از آن از یک مرطوب کننده بدون عطر و بدون الکل استفاده کنید. هنگام شستشو، ممکن است متوجه شوید که مقداری جوهر از پوست شما می‌ریزد. نگران نباشید. زیرا این جوهرها رنگدانه های اضافی موجود در پوست شما هستند و خارج شدن آن‌ها هیچ مشکلی را ایجاد نمی‌کند.

روز چهار الی ششم

در این روزها باید قرمزی پوست و زخم کاملا کمرنگ شود. احتمالا خواهید دید که کمی خراش بر روی طرح تتو وجود دارد. پوسته‌ها نباید به ضخامت خراش‌هایی باشند که هنگام بریدن پوست ایجاد میشود. شستشو و استفاده از مرطوب کننده را نیز در این روزها فراموش نکنید تا این مرحله از مراقبت از تتو را نیز پشت سر بگذارید.

مراقبت بعد از خالکوبی بدن

روز ۶ الی ۱۴، پوست انداختن تاتو

در این روزها زخم تتوی شما شروع به پوسته پوسته شدن کرده می‌ریزد. در این دوره به هیچ‌وجه سعی نکنید پوسته‌ها را جدا کنید و یا به آن‌ها دست بزنید. اجازه دهید پوست‌های مرده خودشان به طور طبیعی از پوست شما جدا شوند. اگر آن‌ها را بکنید ممکن است رنگ تتو را نیز از بین ببرید و یا دوباره پوست خود را زخم کنید.

آموزش میکروپیگمنتیشن
آموزش میکروپیگمنتیشن دریافت مدرک فنی و حرفه ای
ثبت نام و مشاوره رایگان

در این مرحله ممکن است خارش زیادی روی پوست خود احساس کنید. برای تسکین خارش به آرامی روی زخم خود مرطوب کننده بدون عطر و بدون الکل بمالید. اگر در این روزها، تاتوی شما هنوز قرمز و متورم است، ممکن است دچار عفونت شده باشید. در هفته دوم استفاده از مقداری کمی وازلین میتواند به بهبود فرآیند پوسته پوسته شدن و مراقبت از تتو شما کمک کند. به یاد داشته باشید که باید لایه بسیار کمی از وازلین را روی پوست خود بزنید تا زخم شما بتواند نفس بکشد.

مراقبتهای بعد از تتو بدن

روزهای ۱۵ تا ۳۰

در آخرین مرحله بهبودی، بیشتر پوسته‌های بزرگ از بین می‌روند، اما ممکن است هنوز مقداری پوست مرده روی زخمتان باقی مانده باشد که بسته به نوع پوست شما، آن‌ها نیز دیر یا زود بر طرف خواهند شد. تتوی شما ممکن است هنوز خشک به نظر برسد، پس آن را مرطوب نگه دارید. در این روزها لایه‌های خارجی پوست بهبود می‌یابند. در پایان ماه اول، تتوی شما باید به همان اندازه روشن و واضح باشد که تتو کار در نظر گرفته بود.

کارهایی که تا بهبودی کامل تتو نباید انجام دهید

  • در معرض آفتاب قرار نگیرید.
  • لباس تنگ نپوشید.
  • شنا نکنید.
  • تتوی خود را دستکاری نکنید و نخارانید.
مراقبت هاي بعد از تاتو بدن

نکاتی که باید قبل از تتو رعایت کنید

علاوه بر اینکه بعد از انجام تاتو باید نکاتی را رعایت کنید، مواردی نیز وجود دارند که باید قبل از انجام آن انجام دهید تا هنگام انجام کار به مشکلی برنخورید و تتوی شما به خوبی انجام شود. دستورالعمل های مراقبتی قبل از تاتو بدن شامل موارد زیر است:

۱. مقدار زیادی آب بنوشید

هیدراته ماندن در طول فرآیند انجام تتو مهم است و باید از قبل مقدار زیادی آب بنوشید. هیدراته بودن همیشه ایده خوبی است اما در این مورد خاص به شما کمک می‌کند که برای تحمل درد بیشتر دوام بیاورید و پس از آن زخم شما سریعتر بهبود یابد.

۲. پوست خود را مرطوب نگه دارید

این بدین معنی نیست که هنگام انجام تتو پوست خود را چرب کنید، اما قطعا ایده خوبی است که پوست خود را از چند روز قبل، مرطوب کنید. این موضوع به بهتر رنگ گرفتن پوست شما توسط جوهر کمک ویژه‌ای میکند.

نکات مراقبت بعد از تاتو بدن

۳. موهای ناحیه مورد نظر خود را اصلاح کنید

توجه داشته باشید که حتما بخشی از بدن شما که میخواهید تتو را روی آن انجام دهید، اصلاح شده باشد تا با برخورد سوزن با موهای آن قسمت درد بیشتری احساس نکنید.

۴. شب قبل از انجام تاتو خوب بخوابید

یک شب قبل از انجام تتو خواب خوبی داشته باشید؛ استراحت کافی باعث می‌شود پوست شما سر زنده تر به نظر برسد و در آخر خطوط تمیزتر و صاف تری برای طرح تاتو مورد علاقه‌تان خواهید داشت.

۵. غذای کافی میل کنید

قبل از انجام تتو حتما یک وعده غذایی دلچسب خوب بخورید. بدن شما به انرژی احتیاج دارد؛ به خصوص وقتی که طرح شما در قسمتهایی باشد که درد بیشتری دارند، خوردن غذای کافی باعث میشود تا تحمل شما بالابرود.

مراقبت های بعد از تاتو

۶. وسیله ای برای سرگرمی همراه خود داشته باشید

تلفن، کتاب، لپ تاپ و هر چیزی که احساس میکنید در طول جلسه شما را سرگرم میکند همراه خود داشته باشید تا حواس شما را پرت کند.

۷. الکل مصرف نکنید

قبل از انجام خالکوبی، مخصوصا از یک شب قبل، به هیچ‌وجه الکل مصرف نکنید، زیرا الکل خون را رقیق می‌کند و در نتیجه خونریزی بیشتری ایجاد می‌شود. خونریزی زیاد باعث می‌شود رنگدانه‌های جوهر به درستی وارد پوست شما نشوند و طرح تاتوی شما آنطور که باید خوب از آب درنیاید.

۸. لباس مناسب بپوشید

نکته دیگری که باید به خاطر داشته باشید، لباسی است که خواهید بپوشید. پوشیدن لباسی که به شما امکان دسترسی آسان به منطقه‌ تتو را بدهد، بسیار مهم است. همچنین لباسی را بپوشید که در صورت لک شدن آن توسط جوهر، بتوانید از آن دست بکشید. نه تنها بعضی اوقات جوهر پاشیده می‌شود، بلکه مایع زخم یا حتی خون نیز ممکن است روی لباس بریزد. از پوشیدن لباس با جنس پشمی خودداری کنید و به جای آن با لباس پنبه‌ای بروید.

مراقبت بعد از تاتوی بدن

زمان ترمیم تاتو بدن

بعد از اینکه تصمیم به انجام خالکوبی و یا تتو روی بدن خود گرفتید، احتمالا مشتاق خواهید بود که آن را به رخ بکشید، اما ممکن است بیشتر از آن چیزی که فکر می کنید طول بکشد تا کاملا بهبود یابد. روند ترمیم در طی چهار مرحله انجام می‌شود و مدت زمان بهبودی زخم ممکن است بسته به اندازه تاتو و جایی که روی بدن شما است و عادات پوست شما متفاوت باشد.

پس از انجام تتو، لایه خارجی پوست (بخشی که میتوانید مشاهده کنید) به طور معمول طی ۲ تا ۳ هفته بهبود می‌یابد. اگرچه ممکن است به نظر برسد که پوست شما بهبود یافته و در مراحل بعدی مراقبت بعد از تاتو سرعت خود را کم کنید، اما بهبودی پوست زیرین ممکن است ۶ ماه طول بکشد. بهبود پوست در اطراف خال کوبی‌های بزرگتر بیشتر طول می‌کشد و عوامل خاصی مانند برداشتن پوسته‎‌ها، مرطوب نکردن، ترک خوردن پوست یا استفاده از لوسیون‌های حاوی الکل، می‌توانند روند ترمیم زخم را کند کنند.

عوارض تاتو بدن

اگر دستورالعمل های مراقبتی قبل و بعد از تاتو را رعایت نکنید، ممکن است به عوارض آن دچار شوید. برخی از عوارض تاتو بدن شامل موارد زیر است:

دستورالعمل های مراقبتی بعد از تاتو

۱. عفونت

تتو با پوست و خون شما سرو کار دارد. بنابراین کوچک ترین بی احتیاطی و عدم رعایت بهداشت می تواند باعث بروز عفونت شود. در این صورت محل تتوی شما گرم، قرمز و دردناک خواهد بود. در موارد بحرانی تر، اگر تاتوکار اصول بهداشتی را رعایت نکند و کار را در محیط آلوده انجام دهد، ممکن است عفونت هایی مانند ایدز، هپاتیت و … نیز از طریق خون به فرد منتقل شود.

۲. آلرژیک

برخی افراد ممکن است به جوهری که وارد پوست می شود حساست داشته باشند. بنابراین بسیار مهم است که قبل از زدن تتو با پزشک خود مشورت کنید.

۳. اسکار پوستی

این احتمال وجود دارد که زخم روی پوست شما به طور کامل بهبود نیابد و یک اسکار یا جای زخم از خود به جای بگذارد. اگر تاتو به صورت حرفه ای انجام نشده باشد و شما دستورالعمل های مراقبتی را رعایت نکرده باشید، احتمال این عارضه افزایش خواهد یافت.

الهام علیزاده

شما چه راه های دیگری برای مراقبت از تاتو بدن پیشنهاد می کنید؟ اگر قبلا تاتو انجام داده اید، تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: healthline

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 11 میانگین: 4.2]
نظرات کاربران
اطلاع رسانی کن
guest
مثلا: نوشین جعفری
برای اطلاع رسانی های و تخفیف های رز سرخ
0 کامنت
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنت ها

  • تماس با ۰۲۱۸۸۰۴۷۱۶۲
  • اینستاگرام رز سرخ
  • ارسال پیام در واتسپ
  • مشاوره رایگان

تماس با رز سرخ

۰۲۱۸۸۰۴۷۱۶۲


یا، ما با شما تماس می گیریم: