رشد ناخن با ژلوفن

چرا ناخن ها بلند نمی شوند؟ بررسی عوامل موثر در رشد ناخن

ارسال به دیگران:

0

سرعت رشد ناخن ‌ها به عوامل متعددی بستگی دارد. ناخن ‌ها هم مانند پوست و مو از لایه ‌های مختلفی از سلول‌ های پروتئین کراتین ساخته شده ‌اند. قسمت سخت ناخن یا صفحه ناخن وظیفه محافظت از پوست حساس زیر آن یعنی پایه ناخن را بر عهده دارد. ماده‌ ای که پایه ناخن را می ‌سازد، در بخشی به نام ماتریکس در زیر کوتیکول ساخته می‌ شود. ناخن ها هر ماه به طور متوسط ۳.۴۷ میلی متر رشد می کنند. رشد ناخن ها یک دهم میلی متر در روز است.

وضعیت و سرعت رشد ناخن ‌ها می‌ تواند نشانه‌ ای برای سلامتی یا عدم سلامتی افراد باشد. تحقیقات آکادمی مراقبت‌ های پوستی ایالات متحده نشان می‌ دهد، وجود ناخن‌ های زرد ممکن است نشانه ‌ای از بیماری دیابت باشد. به علاوه بر اساس همین تحقیقات ناخن ‌های زرد، ضخیم و با رشد کند، می‌ توانند علائمی از بیماری ریه را بروز دهند. اما شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چرا ناخن ها بلند نمی شوند؟ در این مقاله قصد داریم با بررسی عوامل موثر در رشد ناخن به جواب این سوال برسیم. با ما همراه باشید. همچنین اگر علاقه مند به یادگیری و کسب درآمد در حوزه زیبایی ناخن هستید، در دوره آموزش پدیکور و پارافین تراپی شرکت کنید.

سن

سرعت رشد ناخن ‌ها در طول زندگی افراد متغیر است. به عنوان مثال ناخن ‌های نوزادان به نسبت افراد بزرگسال سریع ‌تر رشد می ‌کنند. این در حالیست که ناخن ‌های کودکان به نسبت بزرگسالان از رشد سریع‌ تری برخوردار هستند. در واقع سرعت رشد ناخن‌ ها در سنین ۱۰ تا ۱۴ سالگی به بیشترین حد خود می ‌رسد. اما پس از این سن، کند می ‌شود و به تدریج با بالاتر رفتن سن از سرعت رشد کمتری برخوردار می ‌شود.

هورمون ‌ها ‌

بر اساس نتایج حاصله از آکادمی مراقبت‌ های پوستی ایالات متحده، بیماری‌ های هورمونی و از بین رفتن تعادل هورمون‌ ها در بدن، تاثیر زیادی در رشد ناخن ‌ها دارد. به عنوان مثال سرعت رشد ناخن ‌ها در زنان باردار افزایش و در دوران شیردهی کاهش فراوانی دارد. به علاوه دوران پیش از قاعدگی هم ممکن است منجر به افزایش رشد ناخن ‌ها شود.

کوتاه کردن ناخن‌ ها

رشد ناخن با جوش شیرین

عامل موثر دیگری که می ‌تواند منجر به افزایش رشد ناخن‌ها شود، کوتاه کردن آن‌ها است. اگر به طور مداوم ناخن‌ هایتان را کوتاه کنید، با سرعت رشد بیشتری مواجه می‌ شوید. همچنین جویدن ناخن ‌ها هم منجر به افزایش رشد آن‌ها می ‌شود. البته تکرار این عادت به مرور ممکن است منجر به آسیب رساندن یا از بین بردن بافت و پایه ناخن شود. در این صورت رشد ناخن ‌ها به کلی متوقف می ‌شود.

تاثیر فصول در رشد ناخن‌ها

در نهایت شاید باور نکنید اما فصل ‌های مختلف سال هم تاثیر بسزایی در سرعت رشد ناخن‌ ها دارند. ناخن‌ های انسان در فصول گرم سال به نسبت فصول سرد از رشد بیشتری برخوردارند.

تفاوت سرعت رشد ناخن‌های مختلف

در حالت عادی سرعت رشد ناخن ‌های پا به نسبت ناخن‌ های دست کمتر است. به علاوه هر یک از ناخن‌ های دست و پا هم از سرعت رشد متفاوتی برخوردارند. به عنوان مثال ناخن انگشت کوچک از کمترین رشد در میان ناخن‌ های دیگر برخوردار است. همچنین سرعت رشد ناخن شست هم کند تر از بقیه است. این در حالیست که در بیشتر افراد سرعت رشد ناخن‌های انگشت اشاره و میانی از بقیه بیشتر است.

البته در کل این اختلاف بسیار اندک و در حد دهم میلیمتر اندازه ‌گیری می‌شود. از سوی دیگر راست دست بودن و یا چپ دست بودن هم در سرعت رشد ناخن‌ها تاثیر می‌ گذارد. ناخن‌های دست غالب همیشه سریع ‌تر از ناخن‌ های دست غیر غالب رشد می ‌کنند. همچنین افرادی که روزانه فعالیت‌ های دستی بیشتری دارند به نسبت سایر افراد، از رشد بیشتری در ناخن‌ های خود برخوردارند.

چطور ناخن ها را تقویت کنیم؟

بهره ‌مندی از ناخن ‌های بلند و سالم جذابیت دستان شما را دو چندان می‌ کند. ناخن‌ های سالم علاوه بر بهبود جنبه ظاهری، به ساده‌ تر شدن انجام امور روزانه هم کمک بسزایی می ‌کنند. استفاده از برخی راه حل ‌های ساده خانگی می‌ تواند در جلوگیری از شکستن، بهبود ظاهری و استحکام ناخن‌ها موثر واقع شود. اگرچه این راه حل‌ها به سرعت رشد ناخن‌ها کمکی نمی‌کنند. اما می‌توانند با تقویت و استحکام ناخن‌ها بستر رشد مناسب را فراهم کنند. در ادامه این مطلب به شرح برخی راه حل‌های خانگی برای تقویت و استحکام ناخن‌ ها می‌پردازیم.

خشکی پوست شما به معنای خشکی ناخن ‌هایتان است. پوست ‌های بسیار خشک حتی ممکن است در اثر کمبود رطوبت ترک خورده و و خونریزی کنند. در این صورت ناخن ‌هایتان به سادگی در معرض عفونت ‌های قارچی و باکتریایی قرار می‌ گیرند. خشکی ناخن و ماتریس اطراف آن منجر به کاهش رشد و استحکام ناخن ‌ها می‌ شود. بنابراین برای جلوگیری از خشکی پوست، مرطوب کردن دست‌ ها و ناخن‌ هایتان را به خصوص در فصول سرد سال فراموش نکنید. در این صورت پوست شاداب و درخشان خواهید داشت. به علاوه بهتر است پس از هر بار شستشو، از لوسیون ‌های مرطوب کننده استفاده کنید.

جلوگیری و درمان خشکی پوست

رشد ناخن و مو

خشک کردن ناخن‌ ها

آب می ‌تواند به بافت ناخن‌ ها آسیب بزند و آن‌ها را شکننده و ضعیف کند. بنابراین بهتر است پس از دوش گرفتن یا آب تنی ناخن ‌هایتان را خشک کنید. همچنین سعی کنید در زمان شستشوی ظروف، لباس‌ ها یا سطوح از دستکش ظرفشویی استفاده کنید. به این ترتیب از خیس شدن یا تماس بیش از حد ناخن‌ ها با آب و محصولات شوینده جلوگیری می ‌کنید.

فرم دادن و تمیز کردن به ناخن‌ ها

فرم دادن به ناخن ‌ها تاثیر زیادی در جلوگیری از شکستگی و خرد شدن آن‌ها دارد. به علاوه ناخن ‌های تمیز و مرتب از وسوسه جویدن ناخن‌ ها جلوگیری می ‌کنند. برخورد با موانع، شکستن و همچنین جویدن ناخن‌ها می ‌توانند منجر به کاهش رشد و استحکام ناخن‌ها شوند. بنابراین سعی کنید ناخن‌ هایتان را همیشه مرتب و تمیز نگه دارید.

ماساژ دادن

برخی از بیماری‌ ها از جمله دیابت با کاهش گردش خون منجر به تضعیف و کاهش رشد ناخن‌ها می ‌شوند. این بیماری ‌ها اغلب تاثیر خود را روی ناخن ‌های پا بیشتر نشان می ‌دهند. ماساژ ناخن‌ ها می‌ تواند تا حد زیادی کاهش گردش خون را جبران کرده و به رشد ناخن ‌ها کمک کنند.

محافظت از کوتیکول ناخن

کوتیکول‌ ها بخش ظریفی از ناخن هستند که از ماتریس محافظت می ‌کنند. کوتاه کردن بیش از حد کوتیکول ‌ها، ماتریکس یا پایه ناخن را در معرض خطرات زیادی از جمله عفونت قرار می ‌دهد. به جای کوتاه کردن کوتیکول‌ ها بهتر است آن ‌ها را به طور مداوم مرطوب کنید. همچنین در خصوص مانیکور ناخن ‌هایتان حساسیت به خرج دهید. بسیاری از ناخن کارها در کاشت ناخن با استفاده از تکنیک‌ های اشتباه مانند کوتاه کردن بیش از حد کوتیکول‌ها، راه ورود باکتری ‌ها را به بافت حساس ناخن باز می ‌کنند.

رشد ناخن در یک هفته چقدر است

بنابراین سعی کنید از متخصصان حرفه ‌ای طراحی ناخن استفاده کنید. همچنین اگر لوازم شخصی مانیکور خود را به همراه داشته باشید، بزرگترین لطف را در حق خود کرده ‌اید. به یاد داشته باشید که مانیکور یک تکنیک آرایشی بدون درد است. بنابراین اگر در حین مانیکور احساس درد زیادی داشتید، از ناخن کار خود بخواهید ادامه کار را متوقف کند. سعی کنید بهترین روش کاشت ناخن را برای خود انتخاب کنید.

استفاده نکردن از استون

استون برای استحکام ناخن به شدت مضر است. بنابراین برای پاک کردن لاک خود به هیچ وجه از استون استفاده نکنید. به جای آن می ‌توانید از لاک پاک کن ‌های ملایم ‌تری استفاده کنید. همچنین برای ریموو کاشت ناخن از پاک کننده های بدون استون کمک بگیرید. در نهایت هم دست ‌هایتان را بشویید و از مرطوب کننده استفاده کنید.

تغذیه مناسب

 نقش تغذیه را در رشد و سلامت ناخن‌هایتان جدی بگیرید. ناخن‌ها نیز مانند سایر اعضای بدن نیاز به رژیم غذایی متعادل دارند. بهره ‌مندی از یک برنامه غذایی متنوع و سالم که شامل طیف گسترده ‌ای از منابع پروتئینی، آب، انواع میوه‌ ها و سبزیجات، مواد معدنی و همچنین ویتامین‌ ها باشد، نقش عمده ‌ای در استحکام ناخن ‌هایتان بازی می‌ کند. همچنین تامین ویتامین‌ هایی از جمله کلسیم، آهن و بیوتین هم برای سلامت ناخن‌ ها ضروری هستند.

منبع: healthfully

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 کامنت
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنت ها

  • تماس با ۰۲۱۸۸۰۴۷۱۶۲
  • اینستاگرام رز سرخ
  • ارسال پیام در واتسپ
  • مشاوره رایگان

تماس با رز سرخ

۰۲۱۸۸۰۴۷۱۶۲


یا، ما با شما تماس می گیریم: